Loading
Показать теги

Народжені у вогні. Мистецький ярмарок «Гончарний Всесвіт в Україні - 2015»

Народжені у вогні. Мистецький ярмарок «Гончарний Всесвіт в Україні - 2015»

Команда uFest.in.ua задалася цікавою задумкою - пошукати креативно-творчий «hand made» за межами Києва. Подалі від сучасних маркетингових стратегій, якими дивує і водночас втомлює столиця. Зажадалося поділитися прекрасним, доступним кожному, та ще й із можливістю долучитися до співавторства і зліпити  руками щось своє прекрасне.

З цього приводу на думку спадає одна легенда про щастя. Коли Бог із глини сотворив  людину і, віддаючи їй залишок матеріалу, промовив: «Ось тобі глина, щастя зліпи з неї сам»…

Як  ліпити власне щастя - це  тема іншої історії… А ми запрошуємо заглянути у світ гончарства, доторкнутися до творчої уяви людини та можливостей глини. Саме такий акт взаємодії людини і природи можна було побачити у старовинному козацькому містечку Опішне на Полтавщині.

У гончарній столиці України цьогорічний червень став значущим завдяки міжнародному мистецькому ярмарку  «Гончарний Всесвіт в Україні - 2015». Де ми і побували.

Дорога пролетіла швидко, хоча українськими трасами трясло частенько. Полтава, Диканька і нарешті Опішне – приїхали. Містечко більше схоже на село: старенькі хатки, типові продуктові універсами, як відголоски радянського минулого. Вулиці вирізняються тим, що майже у кожному дворі можна купити  глиняні горшки, глечики…

Дійство фестивалю розташувалося на території Національного музею-заповідника українського гончарства. Місцеві музики у вишиванках збирали любителів українського фольклору, любителі «шопінгу» торгувалися з майстрами, які презентували свої мистецьки твори від сувенірних тарілочок до диковинних скульптур з глини.

Сміх та гомін із сумішшю української пісні створював позитивний ярмарковий настрій. На лавочках місцеві бабуні розглядали гостей  та перешіптувались  про щось своє.

Гончарне мистецтво у цьому році продемонструвало широкий спектр застосування глини. У залі музею готувалися до дефіле моделі на церемонію нагородження переможців V Національного фестивалю-конкурсу гончарного бодіпейтінгу «BodyClayFestUkraine». Враження у публіки було феєричне, коли моделі вийшли на сільський подіум в образі фантастичних ваз, одягнені лише  в різнокольорові глиняні візерунки.

Втомившись від  вуличного   ярмаркового гаму, у будівлі музею кожен міг залишитися на одинці із мистецтвом  художньої кераміки, тематика виставки була актуальна всім – «ПАРАdocx».  Твори провокували по-новому осмислити філософське поняття парності.  Спробувати відчути перехід з підсвідомого в свідоме через образи, втілені в глині.

Об’єднані спільною тематикою, презентовані твори  та  художнє фото митців кераміки органічно вплелися в експозицію однієї виставки. Шанувальники мистецтва фотографії  могли насолодитися  роботами 34-х учасників із різних куточків України, Республіки Білорусь та Узбекистану. 

Який же ярмарок без майстер-класів?  Тому долучитися до творення виробів із глини міг кожен. А також більше дізнатися як же з глини народжуються керамічні витвори мистецтва.

Заготовляють глину сьогодні як і в далекі часи, викопуючи її, залишають «дозрівати» декілька днів, періодично помішуючи та підливаючи воду. Далі в процес йде перемішування та подрібнення глини з вилученням домішок. Кольорових відтінків глина набуває  завдяки підмішуванню  її різновидів.  І знову певний час глину не займають, дають їй вилежатися. Тільки через тиждень матеріал готовий до створення творчих задумів. Підсихати робота має до 3-х тижнів. А щоб виріб служив довговічно, він проходить протягом 2-х днів випробування вогнем  при  900 С. Так у вогні народжуються глиняні твори мистецтв.

Стихія вогню в Опішні поєднала не лише українських гончарів. Ковалі теж демонстрували свою майстерність і вміння підкорювати вогонь та метал. Побути підмайстром коваля міг кожен, хто має силу в руках та не цурається фізичної роботи.  Ковалі протягом тижня плідно працювали та презентували свої  роботи на конкурсі  «ВакулаФЕСТ-XXI».

День промайнув як мить, цікавих епізодів виявилося більше, ніж пам’яті у фотокамері… Нові  враження  та знайомства розширили кругозір, віддаленість від мегаполісу перезавантажила свідомість на нові ідеї. А на згадку про столицю гончарного мистецтва, міфічний глиняний козел у авторському виконанні поїхав до Києва разом з командою uFest.in.ua

Кореспондент uFest.in.ua Мирослава Павлюк

Вас також може зацікавити:

Категорії: Огляди
Схожі статті

Коментарі:

Схожі статті

Фестивалі, концерти, Театри, Виставки