Loading
Показать теги

Історія свята: 8 березня

Історія свята: 8 березня

Сьогодні восьме березня для багатьох асоціюється із додатковим вихідним та квітами для жінок. Але ще століття тому цей день був пов’язаний із боротьбою за рівні права та покращення життя жінок.

«Хліб і троянди»: із чого починався Міжнародний жіночий день

Ідея святкування Дня жінок виникла ще у ХIХ столітті і тоді воно не мало нічого спільного із тим Восьмим березня, до якого звикли ми. А почалося усе у березні 1857 року. Тоді американські текстильниці уперше вийшли на мітинг у Нью Йорку. Вони протестували проти низької, порівняно із чоловіками, зарплатні та жахливих умов праці. Мітинг швидко набрав таких масштабів, що розганяти протестувальниць довелося поліції. А через два роки, знов у березні, жінки сформували перший профсоюз аби відстоювати свої робочі права.

Наступна демонстрація відбулася 8 березня 1908 року у Нью-Йорку. Гаслом демонстрації став вислів «Хліб і троянди»: хліб символізував економічну безпеку, а троянди – покращення умов життя.

Того ж року Соціалістична партія Америки оголосила 28 лютого Національним жіночим днем, і саме у цей день його відзначали до 1913 року.

Як Національний жіночий день став Міжнародним

У контексті історії свята Дня Жінок не можна не згадати Клару Цеткін – жінку, яка першою запропонувала надати святу міжнародний статус. Це відбулося 1910 року на Конференції Соціалістичного Інтернаціоналу у Копенгагені. Ідею підтримало більше 100 жінок і з того року день, що ознаменував боротьбу жінок за свої права, став Міжнародним жіночим днем.

Точна дата святкування все ще не була встановлена, але у наступному, 1911 році, Міжнародний жіночий день вже святкували в Австрії, Данії, Німеччині та Швейцарії. Цим днем стало 19 березня, коли більше мільйона чоловіків і жінок вийшли на вулиці для участі у мітингах. Окрім права голосу  та права займати державні посади, протестувальники вимагали однакових робочих прав та викорінення дискримінації на роботі.

Міжнародний жіночий день за часів Радянського союзу

У країнах Радянського Союзу Жіночий день не був мирним святом. Навпаки, він супроводжувався мітингами та демонстраціями. У 1917 році забастовка текстильниць та  організована хода з вимогами рівних прав для жінок стали передумовою подальшої хвилі протестів, що призвели до Лютневої революції. Приблизно до 70-х років 8 березня асоціювалося з учасницями революції та їх боротьбою за незалежність жінок. Проте офіційним святом 8 березня стало лише у 1965 році. Так чи інакше, історія свідчить, що у першу чергу Міжнародний жіночий день був створений як інструмент емансипації та підвищення поваги до жінок.

Як Міжнародний жіночий день святкується зараз

Важко сказати, коли саме Міжнародний жіночий день втратив своє справжнє значення і перетворився на день активного підтримання стереотипів про жінок. При цьому така тенденція зберігається лише на території пострадянських країн.

У більшості країн світу 8 березня не вважається державним святом, але з кожним роком, завдяки діяльності ООН, набирає усе більшу популярність, зберігаючи при цьому феміністські ідеї.

Країни, що підтримують ООН, використовують свято у першу чергу як привід для обговорення важливих для жінок соціальних питань. З року в рік ООН обирає головну тему, на розвиток якої і спрямовуються усі зусилля. Символом свята вважається фіолетова стрічка.

Категорії: Спецпроекти
Схожі статті

Коментарі:

Схожі статті

Фестивалі, концерти, Театри, Виставки