Loading
Показать теги

Славний не тільки в пісні: прогулянка Тернополем

Славний не тільки в пісні: прогулянка Тернополем

«Це славне місто Тернопіль!» Дякую братам Гадюкам (наголос на другу «а», врахуйте) за таку точну фразу. Але ж правда: важко вже знайти якийсь інший прикметник, який зможе належним чином описати всю красу міста. Чим же славетний Тернопіль? Зараз розберемося.

1. Парк Топільче або Гідропарк

Природа – дивовижна річ. І як їй вдається так органічно і красиво збирати абсолютно різні елементи? Колись на місці сьогоднішнього парку були високі пагорби, вкриті м'якими зеленими трав'яними настилами. А між гірок, кокетливо огинаючи всі нерівності, текла річка Серет.

Таке роздолля, така краса, як же цим не скористатися? Потихеньку, не поспішаючи тут стали один за іншим виростати будиночки, що стали в результаті селищем Топільче. І все б добре, якби не вічна тяга до українських земель людей зі сторони. Нашестя османів не минуло дарма: на місці маленької парадизії залишилися тільки терені.

На відновлення природі знадобилося не одне століття. Але воно того варте! Ставки та ставочки, канали і острівці: кожна частинка 66 га території наповнена особливою привабливістю.

Штучно створені алеї та доріжки ділять простори на тематичні зони: дитячі та спортивні майданчики, зона козацтва, ресторани, архіпелаг любові і звіринець. Одна з улюблених пам'яток відвідувачів – водяні млини, що приводяться в дію річковим потоком, а також веселі гномики, вирізані зі стовбурів дерев.

Прекрасне місце, щоб втішитися гармонією з природою, не виїжджаючи за межі міста.

2. Тристоронній годинник у Тернополі

Якщо ви бували в Варшаві, то напевно чули про місцеву пальму. Якось привертає до себе увагу пальма в центрі галасливої столиці, а тому біля неї досить часто призначають зустріч. У Тернополі є своя «пальма» для зустрічей – тристоронній годинник. Розташований він у центрі міста, відмінно проглядається з будь-якого боку площі, завдяки чому був свідком вже не одного поцілунку закоханих, які давно не бачилися, або обіймів друзів.

Вперше годинник у центрі міста з'явився у 1902 році. Але про його зовнішній вигляд сьогодні вдасться дізнатися тільки з фотографій, тому що Друга світова війна не залишила годиннику шансів вціліти.

Відбудова пам'ятки – завдання непросте. Сьогодні аналог цьому годиннику в Європі можна знайти тільки у Франції. А вся справа в тому, що механізм об'єкта з трьома циферблатами влаштований дуже хитро, не кожен впорається. Але Олексію Бурнаєву вдалося врахувати всі тонкощі і дати рух стрілкам. А також трохи вдосконалити механізм: вночі годинник світяться.

3. Тернопільський став

Чимось нагадує Гамбург: він теж відомий світові величезним озером у самому центрі міста. Цей ставок – ровесник міста. Ініціатор його створення – Ян Тарнавський. В ті часи, 16 століття, романтика і краса мало кого хвилювала. Ставок був створений з оборонною метою. І якщо татарські набіги він пережив, то Другу світову ні.

Відновити пам'ятку вдалося тільки в 20 столітті. Спочатку ставок назвали Комсомольським, а після проголошення незалежності України за ним закріпилася назва Тернопільського.

Прогулятися навколо водойми – добра традиція кожного туриста. Характерний річковий запах, різноманітна рослинність (влітку, наприклад, цвіте жовта лілія), острівець закоханих – романтика, та й годі. А ще не пошкодуйте грошей на прогулянку на катері. Повірте відгуками: воно того варте!

4. Тернопільський замок

Незважаючи на горду назву «замок», будова спочатку задумувалася як оборонна фортеця. На її будівництво пішло цілих 8 років. Розташування, враховуючи завдання, було вибране максимально вдало: з одного боку річка і ставок, з іншого – рови.

У 19 столітті фортеця перетворилася на замок і встигла побачити не одне гучне застілля аристократії. Була будівля і казармами, і руїнами. За відновлення пам'ятки в 1957 році взявся уряд. З тих пір всередині Тернопільського замку і діє спортшкола.

І нехай сьогодні замок більше нагадує звичайний будинок, стіни ці зберігають довгу і насичену історію.

5. Парк Національного відродження

Так, парки і ландшафтні зони – це те, чим безумовно може пишатися Тернопіль. Якщо ви добре розбираєтеся в рослинності, вам буде цікаво зазирнути сюди, щоб подивитися на 60 видів дерев і кущів. А якщо ні – просто насолоджуйтеся зеленими кронами і співом птахів.

Центральна алея розділена на дві частини салатовим трав'яним пластом, на якому примостилися грабові кульки. Пройшовшись по ній, ви наблизитеся до постаменту з літаком – пам'ятник льотчикам-визволителям.

Ще одне знакове місце – Співоче поле з аркоподібною заглибленою сценою, на якій одночасно можуть розташовуватися до 1200 артистів. Загальна кількість глядачів – 10000. Половина з них можуть зайняти амфітеатр, а решта розосередитися по оглядових майданчиках.

З 2014 в парку висаджено 100 катальп (бобове дерево) у формі цифри «100» в пам'ять про небесну сотні.

6. Збаразький замок

Першим заявленим автором споруди був венеціанський архітектор В. Скамоцці. Однак австрієць при розробці проекту не врахував головної функції будівлі – оборонної. Тому перевагу в підсумку було віддано Генріху Ван Пеєну.

Про безпеку замка він потурбувалися сповна: навколо нього розкинулися пагорби, оточені в свою чергу ровами. А щоб точно нікому не кортіло сюди заходити, доповнювали рельєфну оборону 50 гармат. І хоча до сьогоднішнього дня вони не збереглися, від товстих стін досі віє силою і міццю.

Історію Збаразької перлини можна наочно побачити на внутрішніх експозиціях: міні-копії замку, добірки фотографій, портретів, скульптур, документів, старовинних предметів і зброї. А від камери тортур по шкірі мимоволі біжать мурашки. Але, на жаль, і ці сторінки історії мали місце бути.

7. Руїни замку Бучач

Якщо фотофони у рідному місті закінчилися – вам сюди. Вдалих кадрів можна зловити масу.

Колись замок був овальною спорудою з трьома оборонними вежами. Між ними красувалася в'їзна брама, до якої примикали житлові приміщення. Легенди про підземелля, які, за припущеннями археологів тягнуться на далекі далі, до сих пір дуже популярні серед жителів міста. Сьогодні можна потрапити тільки в одне коротеньке 15-тиметрове підземелля біля круглої вежі.

І хоча до наших днів дожили лише залишки фортеці, багато хто відзначає, що «таких товстих стін ми не бачили ні в одному замку України».

Тернопіль, Тернопіль ... Дійсно славне місто. Тихий, невеликий, але такий зелений і спокійний. Відкривай свої двері для туристів, а ми поїхали далі.

Категорії: Спецпроекти
Схожі статті

Коментарі:

Схожі статті

Фестивалі, концерти, Театри, Виставки